Orman İle İlgili Kompozisyon

Ormanlar ağaçlara, bitkilere, hayvanlara ve mikroorganizmalara ev sahipliği yapan alanlardır. Yaşamlarını devam ettirebilmeleri için hava, toprak, su, ışık, sıcaklık gibi doğal etkenlere ihtiyaç duyarlar. Ormanlar hepimizin yaşamı için önemli yer tutmaktadır. Sahip çıkıldığı ve korunduğu zaman bir gelecek sunarlar.

İnsanlara ve çevrelerine yararları olduğu gibi dünyanın belli bir düzende kalmasını sağlarlar. Yerleşim alanlarının kirliliği insan sağlığını doğrudan etkiler. Ormanlar yağışların oluşmasını, havanın temizlenmesini, iklimlerin düzene girmesini ve canlıların yaşam alanlarını oluşturur. Doğal afetlerin oluşumlarına yönelik bir engel olarak koruma sağlamaktadır. Nesli tükenmekte tükenmek olan hayvanlarında yuvası olur. Ormanlar depolanmaları ile karbon seviyesinin üzerinde iklim etkisi yaratır. Bölgelerde sıcak ve soğuğun dengelenmesinde rol üstlenir. Su döngüsü, azot döngüsü gibi döngülerin oluşmasında rol oynamaktadır. Ormanlar huzur veren ortamlar sağladığından turizm bakımından da önem taşır.

Ormanlar geleceğimizin parçası olduklarından korunmalı, sahip çıkılma ve zarar verilmesi engellenmesi gerekir. Gelecekte çocuklarımıza bırakabileceğimiz en değerli miraslardan olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir