Empati İle İlgili Kompozisyon

Empati anlam olarak kendisini başkasının yerine koymaya denir. İnsanların duygu ve düşüncelerini daha net şekilde anlaşılması için empati kurulur. Karşımızda kişiyle kuracağımız empati onun durumunu anlamamızı sağlayarak davranışlarımızı düzenleyebiliriz. Şekle ve davranışa göre kendi hareketlerimizi ona göre ayarlarız. Yaşananların daha iyi yorumlanması için empati kurulur.

Kendimizi başkasının yerine koyduğumuz zaman onların duygularını anlayarak hissetmemizi sağlar. Böylece empati kurmuş olarak karşımızdakinin durumunu kolaylıkla anlayabiliriz. İçinde bulunacağımız olayın çözüe ulaşması için gerekli olan empatidir.

Empati kurabilirsek söyleyeceğimizin sözlerin karşılığında nasıl tepki alacağımızı biliriz. O kişiye yardımcı olur, yol gösterir ve duygularımızı yansıtabiliriz.

İnsanlar birbirlerini anlamak için empati kurarak düşüncelerini hissettirirler. İletişimin sağlıklı ve doğru şekilde olabilmesi için empati ihtiyaçtır. İnsanların kuracağı her türlü empati değerleri duygusal anlamda birbirlerine yansıtılır. Karşımızdakinin duygu ve düşüncelerine önem verdiğimizi göstermek adına aynı duyguların paylaşılması gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.