Buhar Gücüyle Çalışan Ulaşım Araçları

İlk zamanlarda makineler bulunmadan önce buhar gücü ile çalışan gemiler, lokomotifler ve otomobiller geliştirilmiştir.

Buharlı gemiler

1787 yıllarında gemilerin motor kısmında buharlı makineler kullanılmıştır. Hareket edebilmesi için ihtiyaç olan gücün sağlanması ateş kazanları ve buhar sayesinde olmuştur. Amerikalı mucit John Fitch tarafından ilk buharlı gemi çalışmaları yapıldı. Robert Fulton kendisinin geliştirdiği buharlı vapurların mucidi olmuştur. İlk buharlı gemi saatte 8km hızla yol almıştır.

İngiltere’de üretilen Liverpool adındaki buarlı gemi beş buçuk haftada okyanusu geçmiştir.

Buharlı lokomotifler

İlk buharlı lokomotif 1804 yılında Richard Trevithick tarafından geliştirildi. Buhar gücünün lokomotiflerde kullanma düşüncesini yakaladı. Yaptığı özel yolda lokomotifi hareket ettirerek ticari kazanç elde etme hayalini kaybetmiştir. 1825 yılıdna İngiliz Mucit George Stephenson buharlı motorları geliştirerek lokomotifi de geliştirmiştir.

Buharlı otomobil

Fransız mucit Nicolas Joseph Cugnot tarafından verildi. İlk çalışmasında küçük ölçekli kazanlar yapmıştır. Arabaya yüklenecek gücün az kalması il kazan suyunu yenileyecek bir sisteme ihtiyacı vardı. Onu geliştirmiştir ve 15 dakikada bir durarak su ikmali yapması gerektiğini anlayarak üretimi gerçekleştirmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir