Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir Kompozisyon

Egemenlik ülke yönetiminin sahipliği ve bağımsızlığını simgeler. Egemenlik bizlere vatan toprakları için şehit olan atalarımızdan ve Mustafa Kemal Atatürk’ten kalmıştır. Ülke egemenliğinde Türk milletinin en değerli hazinesidir. Tek sahibi varsa o da Türk milleti olmaktadır. Yönetim şeklinin Cumhuriyet olan ülke de halk kendi kendini yönetecek olan kişileri seçer, milletin istek ve önerileri doğrultusunda yönetilir.

Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyet’i kurarken millet kavramını her şeyden üstün tutmuştur. Ülke topraklarının en büyük koruyucularının millet olabileceği, kendi kaderlerini kendilerinin belirleyebileceğini görmüşlerdir. Türkiye Cumhuriyeti’nde son sözü daima millete bıraktı. Halkın kendi idaresi doğrultusunda kendisini yönetecekleri seçmelerime hak tanımıştır. Egemenliğin kayıtsız şartsız milletin olduğunun en büyük göstergesi olmuştur. Türk milleti kahramanlık göstergesinde bulunmuştur.

Türk ulusu ezelden beri hür yaşamıştır hür yaşayacaktır. Türk milletine kimse boyun eğdiremez, bağımsızlığını elinden alamaz. Yeri geldiğinde egemenliğe sahip çıkacak olan Türk halkı olduğudur. Kendi geleceğinin en doğru kararını kendisinin vereceğini görmüştür. Türk milletine egemenlik kayıtsız şartsız bir şekilde emanet edilmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir