Thomas Edison Hayatı

Edison, denildiğinde akla ilk gelen Ampul’ün babasıdır. Thomas Edison 11 Şubat 1847 yılında Amerika Birleşmiş Devletleri’nde doğdu. İş adamı olarak çeşitli icatlarda bulunmaktaydı, eski ve yeni icatlarını hazırlamakla meşguldü. Çalışmalarından biri aydınlatma üzerine olmuştur. Ampul’ün icadı tarihe adını altın harflerle yazdırmasına yetmiştir.

Edison Gençlik Yılları
12 yaşına geldiğinde geçimini sağlamak için trende dergi ve meyve satarak ihtiyacını karşılıyordu. Trenlerde baskı makinesi ile gazeteleri çoğaltarak satışını yapmaktaydı. Yolculuk sırasında yaşanan aksilikten dolayı işinden kovularak işsiz kalmıştır. Kimyasal maddenin dökülmesi işitme kaybına neden olarak duyma yeteneğini kaybetmiştir. Telgrafçılık yapmaya başlamış 1862-186 yılları arasında Kanada da birkaç telgraf hanede telgrafçı olarak çalışmıştır.

Evlilik Hayatı
24 Şubat 1886 yılında 19 yaşındaki Mina Milner ile ikinci evlilik hayatına girdi. Edison’un evliliğinden Madeleine Edison, Charles Edison ve Theodore Edison adındaki ç çocuğu oldu.

Edison’un Buluşları
1879 yılında ne büyük buluşu elektrikli ampulü icat etti. Flanman yardımı ile yaptığı deneylerde karbonlaştırdığı kağıt flamanı kullanma kararı verir. 1880 yılında evde güveni içinde kullanabileceği ampulü icat etti. Bunları üretip tanesini 2,5 dolardan satmaya başlar. İngiliz bilim adamı Joseph Wilson Swan elektrikli ampulü icat etti. Edison ve Swan ortak olarak aydınlatma şirketi kurdular. Isıtılmış flamanın moleküler boşlukta yayılmasını sağlayan alt yapıyı hazırladı. Sıcak katotlu tüplerin temelini attı daha sonra lamba üretimine başladı.

Edison’un Ölümü
Thomas Alva Edison 18 Ekim 1931 de New Jeysey’de West Orange’da Llewlyn Park’da ki Glemont’da ki evinde şeker komasına girerek vefat etti. Mezarı evinin arka bahçesinde gömülüdür. Ölümünün ardından elektrikler bir dakikalığına söndürülerek saygı duruşunda bulunuldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir