Çin Seddinin Hun Sınırına Yapılmasının Nedeni

Çin Seddi, Çinliler tarafından Hun saldırılarına karşı korunmak için yapılmış dünyanın en büyük mimari yapısıdır. Çinliler Hun sınırına inşa ettikleri Çin Seddi sayesinde kendilerini korumak istemişlerdir.

Çin dilinde “On bin Li” adındadır. Çin Seddinin uzunluğu 6.700 kilometredir. Genişliği 6.5 metre, temel üzerinden 5.7 metre genişliktedir. Çin Seddi önemli geçitlerinde kapılarının genişliği 12 metreye kadar uzanmaktadır. Çin Seddi’nin dağ zirvelerinde duvar yüksekliği 1.5-2m kadar olmaktadır. Bazı kısımları oldukça yüksek olurken düşük olan noktalarda vardır. Devasal yapının bazı kısımları taştan bazıları ise kerpiçten inşa edilmiştir. Mimari yapı olarak uzaydan görülebilen ilk mimari yapı olma özelliğini taşımaktadır.

Türkler ile Çinliler arasında ezelden beri devam eden savaşlar yaşanmıştı. Hunlar döneminde Çinliler üzerine yapılan bir çok saldırı sonucunda büyük hezimete uğramışlardır. Çinliler ise Türk akınlarından kurtulmak için 6634 kilometre uzunluğunda dünyanın en büyük seddini inşa etmişlerdir.

Tarih bilimciler Çin Seddi’nin yapılışında yüzbinlerce insanın çalıştığını belirtmiştir. Çin Seddi yapımı uzun yıllar sürmüştür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.