Cumhuriyet ve Demokrasi ile ilgili Kompozisyon

Cumhuriyet ve demokrasi değerleri bir ulusun asla vazgeçemeyeceği değerler arasında yerini alır. İnsanlar hak ve hürriyetlerinin gücünü buradan alır. Millet cumhuriyetin damarlarında akan kan gibidir. Teminatı o ülkenin toprakları içerisinde yaşayan millet olmaktadır. Bir ülkenin geleceği ve kaderini belirleyen en temel unsurdur millet.

Cumhuriyetin değerlerine sahip çıkıldığı sürece ayakta durur. Demokrasi ise cumhuriyetin olmazsa olmazıdır. Ülke yönetimde söz sahibi olan halk kendi geleceğini belirler. Kendi aralarından seçilmiş kişiler makam sahibi olur ülkenin iradesi onlara bırakılır. Cumhuriyetin verdiği bu güç sayesinde ülke yönetimi doğru şekilde yapılır. Demokrasinin olduğu ülkede yanlışlar sorgulanır ve yargılanırlar. Ülkenin kaderinin belirleyici unsurları olduğu gibi güçler ayrılığı vardır. Tek bir kişinin ağzından çıkan sözle değil bir milletin ortak kararıyla yönetilir. Ülke bir ulusunu temsil ettiği gibi cumhuriyet belirleyici olur. Kararların alınması sorgulanması ve yönetilmesinde makam sahipleri halkın çıkarları doğrultusunda hareket etmelidir.

29 Ekim 1923 tarihinde ülkenin yönetimi Cumhuriyet ilan edilerek halka en değerli armağan verilmiştir. Ulusun kurtuluşunda nice şehitler gaziler olurken geleceğinde kurulması bugünün küçüklerine bırakılmıştır. Cumhuriyetin olmadığı bir ülke diktatörlük, hanedanlıktan ve esir olmaktan farksızdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.