Burundan Nefes Almak Neden Daha Sağlıklıdır

Solunum sisteminin sağlıklı çalışabilmesi için belli bir düzene sahiptir. Aldığımız nefesi doğru şekilde vücudumuzda kullanabilmemiz için gerekli olmakta. Solunum sistemi doğrudan aldığımız nefesi ciğerlerimize ulaştırır. Vücudumuza oksijen ulaşarak yaşamsal faaliyetlerimizi sürdürmemize yardımcı olur. Vücudumuzda karbondioksit dışarı çıkarak nefes alma işlemimiz tamamlanır. Kullanılan oksijen yerini karbondioksite bırakılarak dışarıya atılır.

Oksijen vücudumuzda kaslara, sinir hücreleri, kan hücrelerine ulaşarak ihtiyacı olan oksijeni karşılar. Oksijen yaşamamız için gereklidir. Vücudumuza dağılarak yaşamsal faaliyetlerimizin devamlılığını sağlar.

Burundan nefes almamız havadaki partiküllerin temizlenerek ciğerlerimize ulaşmasını sağlar. Burnumuzun içindeki kıllar filtre görevi üstlenerek havanın temizlenmesini sağlar. Burnumuzun aldığımız nefes temiz ve sağlıklı olur. Havanın temizlenmesi organlarımızın korunarak sağlıklı çalışmasını sağlar. Temiz hava yutağımızdan geçerek nefes borusuna oradan ise ciğerlerimize ulaşır. Solunum sisteminin sağlığının korunması için burnumuzdan nefes almamız gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir