Affetmek İle İlgili Kompozisyon

Affetmek insanlık için birer erdemli davranıştır. Hatasız insanoğlu olmayacağını düşünecek olursak yapılan hatalara karşı özür dilenir ve affedilmeyi dilerler. Özür aslında bir daha yapmayacağım pişmanım gibi duyguları barındırır. Affetmek güzel davranış olduğu gibi büyüklük göstergesi olur. Hatalarımız elbette olacak önemli olan karşımızdakinin hoşgörülü yaklaşarak affetme duygusunu göstermesi olacaktır.

Yapılan hatalardan dolayı insanlar pişmanlık hisseder, vicdan azabı çekerler bu konuda karşısındakinden af dilerler. İnsanlar her an sağlıklı düşünemediğinden dolayı kendilerini birden bire kaptırarak yanlışlara sürüklenebilirler. Tekrarlanmayacak hatalar için dilenir, böyle bir olay bir daha vukuatı bulmaz. Affedilen bir insan daima şükran içinde olup o kişiye karşı hata yapmaktan sakınacaktır. Kendisine ders çıkarması sonucunda olgunlaşma ve affeden kişi gibi erdemliğe ulaşabilir.

Hatalardan dolayı insanları küçümsemek ve yargılamak gerekmez. Yapılacak bir şey varsa duruma göre erdemlik gösterilerek karar vermek olur. Bilindiği gibi et tırnaktan ayrılmaz. Her insan ailesine ve dostlarına ihtiyaç duyduğundan hatalar affedilebilir. İnsanları affetmeyerek onları hayatlarında olumsuz durumlara itmemelisiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir