Engellilere Nasıl Yardımcı Olabiliriz

Engellilerinde toplumun bir parçası olduğunu göz ardı etmemeliyiz. Onlar yaşamlarında ve doğuştan gelen sağlık sorunlarından dolayı engelli olarak yaşayabilir. Hayatta hepimizin engelli adayı olduğumuzu varsayarsak onların hayatını güzelleştirmemiz aslında geleceğimize bir yatırım olur. Hor bakmak ve yardım elini uzatmamak çok yanlıştır. Küçümser tavırlardan uzak durarak aşağılayıcı gözlerle bakmak onların engelli olmalarını yüzüne vurmaya eşdeğerdir.

Onların engelli olduklarını hissettirmeden davranmalıyız. Bizim gibi bir birey olduklarını gösterirsek engellerini aşabilirler. Gerektiğinde elimizi uzatarak yardımcı olmalıyız. Maddi anlamda değil de manevi olarak bizlere çok ihtiyaçları vardır. Günlük yaşantımızda onları görmezlikten gelen sadece insanlar değil kamu dahi olmaktadır. İhtiyaçları belirlenerek onların giderilmesi için ellerimizden geleni yapmalıyız. Kaldırımlar, otobüsler, üst ve alt geçit, binalar falan engellilere uygun bir şekilde olması gerekir. Onlarda kendilerini tamamlayabildikleri bir dünya istediklerinden dolayı bunları sağlamamız gereklidir.

Ekonomik olarak iş konusunda sıkıntı yaşayan engellilere el uzatmalıyız. Gerek yapabilecekleri işleri belirleyerek onlara yer verip kendi ayaklarının üstünde durabildiklerini göstermemiz gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir