Beslenmenin ve Sindirimin Amacı Nedir

Yaşamımızı belli bir düzen altında sağlıklı şekilde devam ettirebilmek için beslenmeye ihtiyaç duyarız. Yapımız gereğince enerji elde etmek için beslenmeye ihtiyaç duyarız. Vücudumuza alacağımız besinler sindirim sistemi tarafından sindirilerek enerjiye dönüştürülür. Hareket etme, düşünme ve bağışıklık sistemimizi sağlayarak bizi korumaktadır. Bir bitki yaşamak için suya ihtiyaç duyuyorsa insanlarda beslenmeye ihtiyaç duymaktadır.

Canlılar doğru şekilde beslenirlerse eğer yaşamlarını sürdürebilirler. Sağlıklı şekilde yeteri kadar beslenilmesi durumunda büyüme ve gelişme sağlanır. İnsanlar kendisini korumuş olur. Beslenme sayesinde vücuttaki hücreler yenilenir ve kendisini onarır.

Canlıların yaşamlarını devamında sindirim sayesine aldıkları besinlerdeki su, vitamin, mineralleri emerek vücudunun içine almaktadır. Yararsız olanları dışarıya atmak için iteler.

Yaşamsal olarak besinlerin vücutta enerji dönüştürülmesinde sindirim sistemi aktif olarak görev yapmaktadır. Bu sayede vücut sağlığı korunur ve zararlardan arındırılmış olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir