Zeka ile ilgili Kompozisyon

Zeki insan yaşamı boyunca aldığı kararları etkiler. Mantıklı ve doğru olan akla geldiği zaman onun kabul edilebilir olduğunu görür. Canlıların hayatını sürdürebilmeleri için zekalarının geliştirmeleri gerekir. Belli dönemlerde bazı şeylere yönelik daha kolay çözüme ulaştırılabilir. Örneğin iki yaşındaki bir çocuk soyut kavramları tanıyamazken gözle görüp tuttuğu şeyleri tanır, bilir ve öğrenir.

Zeka doğuştan gelir insanlara değer katar. Kalıtım ile gelen olumlu olumsuz durumlar öğrenme aşamasını etkiler. Zekasını geliştirdiği takdirde sosyal ve kültürel anlamda gelişme sağlar. Ekonomik gelişmeyi etkilediği gibi öğrenimleri kolaylaştırmaktadır. Beynin farklı alanları ve farklı kısımlarında kabul gören etkin unsurdur. Zeki bir insan kendini geliştirmek, sorunlara çözüm getirmek için oldukça iyidir. Huzur ve güvende hisseden insan olaylar üzerinde çok daha etkili hareket eder. Güzel bir dünya ancak zeka sayesinde mümkündür. İnsanlara bahşedilen en anlamlı unsurdur. Doğru amaçlar doğrultusunda kullanılırsa insanlara fayda sağlar ve değer katar.

Zekası olup kullanmayan insanlar zaman içinde kendini keşfetmesi gerekir. Yetenekleri ve bilgisi dahilinde yapacakları oldukça etkili hale gelebilir. Zekasız olmak bitki ve hayvandan farksız olacağını göstermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.