Hz. Yusuf Kıssası Kısaca

Hz. Yusuf (a.s.), Hz. Yakup’ın oğludur. İkisi de peygamber olma lütfuna sahip olmuşlardır. Hz. Yusuf’a verilen özellik uykuda görülen rüyaları yorumlayabilme özelliği olmuştur. Bir gün Yusuf Peygamber gördüğü rüyayı babası Yakup’a anlatır. Babası, kardeşlerine rüyasını anlatmamasını söylemiştir. Kardeşleri bir gün Yusuf’u kıskanarak onu kuyuya atmışlar ve kurt yediğini söylemişlerdir.

Yusuf, Mısırlıların geçtiği yolda kervandakiler tarafından kuyudan çıkartıldı. Mısır’da hizmetkar olarak çalışmıştır, Züleyha isimli Mısır valisinin karısı tarafından iftira atılır. Zindanlara atılan Yusuf bir gün orada çıkacağını biliyordu. Zindandakiler hakkında rüya görür ve bu gerçekleşir.

Bir gün Mısır firavunu rüya görür. Rüyasını doğru şekilde yorumlayabilecek Hz. Yusuf vardır. Bunun üzerine haber verilir ve firavun rüyasının yorumunu ister. Çok güzel şekilde yorumlanmasıyla birlikte firavunun takdirini kazanır. Kurtulur ve firavunun desteğini arkasına alır. Maliye işlerine yükselmiş bir gün kıtlık zamanında Hz. Yakup evlatlarını Mısır’a buğday almaya gönderir. Burada Hz. Yusuf onları karşılar ancak kardeşleri tanımaz. Sonra birbirlerini tanırlar ve kavuşurlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.