Yasaların Önemi Hakkında Kompozisyon

Toplum içinde insanların yaşaması için yasalara ihtiyaçları vardır. Birbirlerinin haklarına ve özgürlüklerini kısıtlamadan hareket etmelerini yasalar belirleyici rol oynar. İnsanlar sosyal canlılardan olduğundan toplu içinde birlikte yaşamayı tercih ederler. Huzurun ve refahın sağlanması için yasalar gereklidir, bunların uygulayıcı olan kolluk kuvvetlerine ihtiyaç vardır.

Yasalar sayesinde insanlar kendi sınırlarını belirler. Başkalarının haklarını gasp etmedikleri gibi yapacaklarının karşılıkları olacağını bilirler. Yaşamlarında kendilerinin güvenliğini sağlayan yasalar ve uygulayıcısı olan kolluk kuvvetleri görev yapmaktadır. Hepimin uyum içinde yaşamasını sağlayan toplumsal yasalardır. Yapılan yasalar halkın iyiliğini yansıtarak kötülüklerden arındırıp düzenli bir topluma işaret etmektedir.

Yasalara sahip çıkılmalı, korunmalı ve zarar gelmesinin önüne geçilmelidir. Toplumda huzur sağlanmak isteniyorsa eğer yasalar olmalı ve bunlar herkese eşit şekilde uygulanması gerekmektedir. İnsanların güvende hissettirecek değerlerden birisi yasalar olduğunu bilmemiz gerekir. Yasa ve hukuk olduğu sürece insanlar özgür bir şekilde yaşamlarına devam edebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir