Saygı İle İlgili Kompozisyon

Her insan toplumun parçası olduğundan dolayı toplumsal ve ahlaki kurallara dikkat ederek çevresindekilere saygı duymalıdır. Herkesin yaşantısı kendisine olmasına rağmen bunu yaşamları ile gösterebilirler. İnsanların fikir ve düşüncelerine göstereceğimiz saygı ile özgürce yaşam sürdürürler. Herkes farklı yapıya sahip olabileceğinden görüşleri, düşünceleri, bakış açıları farklıdır.

Cinsiyet, inanç, yaş, dil fark etmeksizin insanlar birbirlerinin yaşamlarına saygı göstermeleri gerekiyor. Toplumsal ve ahlaki olarak insanların yaşamlarını olumsuz etkilemediği sürece kimse kimsenin hayatına karışmamalı. Saygı göstermemiz durumunda hoşgörü gelişir. Çevremizdeki bazı insanların davranışlarını takdir etmeyiz ancak saygı duymalıyız. Milyarlarca insan çeşitli inançlar doğrultusunda yaşamlarını sürdürürler. Bir şeyi kabul etmesek dahi saygı gösterirsek eğer toplumsal barışı da sağlarız. Bizimde huyumuzu suyumuzu sevmeyen insan olabilir ama saygı göstermesi gerekir. Yaşam biçimleri farklı olabilir bizde hoşgörü ile yaklaşarak barışı sağlarız. Müdahale etmeyerek insanları düşüncelerinden dolayı yargılamıyorsak eğer saygı duymuş oluruz.

Saygı evrensel olgudur. Doğaya, hayvanlara, insanlara her şeye saygı duymalıyız. Her millete ulusa insanların yaşamlarına saygı duymak gerekir. Her canlı saygıyı hak ediyor. Toplumda huzur ve mutluluk temeli insanların başkalarının yaşamlarına gösterdikleri saygı ile olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.