Dünya Nasıl Oluştu Kısaca

Dünyamız güneş sisteminde yer alan gezegenlerden biridir. Kutup bölgelerinden basık, ekvator bölgesinden şişkin yapıya sahiptir. Evrendeki tek yaşam dünyamızda vardır. Gezegenimizi bu kadar özel yapan nedir sorusunu bulmalıyız.

Dünyanın ilk macerası 5 milyar yıl önce başlamıştır. Henüz genç yıldızımız güneşin doğuşu başlamıştır. Milyonlarca yıl boyunca yerçekiminden etkileyen kayalar birleşmeye başlar. Kayalar git gide birleşerek dünyamızın kütlesinin artmasını sağlamıştır. Yerçekimi arttıkça ve kütlesinin büyüklüğü genişlemesini hızlandırmıştır. 4.5 milyar yıl önce gezegenimiz alev topuydu. Yeryüzünde sıcaklık 1200° den fazlaydı. TİA adlı genç gezegen ile alev topu olan dünyamıza çarpmasıyla birlikte evrene trilyonlarca ton parçacık saçılıyor. Yerçekiminin etkisiyle birlikte parçacıklar bir araya gelerek Ay’ı oluşturuyor. Dünyamız o kadar hızlı dönüyor ki bir gün 6 saate denk geliyor.

Uzaydan gelen meteor yağmuru ile beraber içlerinde barındırdıkları su damlacıkları yeryüzünde birikmeye başlamıştır. Milyonlarca yıl boyunca yağan meteor yardımı yeryüzündeki suyun oluşmasını sağlamıştır. Dünyanın yüzeyi su ile kaplanıyor. Dünya artık dağlık ve suya sahip alanlardan birine sahiptir. Ay dünyamızda 20.000 km yakınlıkta olmasından dolayı gel-git olayları deva dalgalar, atmosferik olayları oluşturuyor. Zamanla ay dünyamızdan uzaklaşarak dalgalar duruluyor. Dünyamız zamanla hızını kaybediyor. Gezegenin doğumundan 700 milyon yıl sonra su küre tamamen ortaya çıkıyor. Dünyamızın derinliklerde patlayan volkanik dağlar ortaya çıkarak milyonlarca yıl sonra kıtaları oluşturmuştur. 3.8 milyar yıl önce gelen göktaşları dünyamıza mineralleri getirmişlerdir. Uzaydan okyanusun dibine kadar karbon, aminoasit ve ilkel proteinlere sahiplerdi.

Bundan 2 yıl öncesine kadar kıtalar birbirinden ayrılarak günümüzdeki halini almıştır. Canlılar ortaya çıkmış, iklim ve bitki örtüleri belirmiştir. İnsan ırkı bu dönemde ortaya çıktığı bilinmektedir. Dünyamızda yaşanan buzul çağı ile dünyanın dengesinde değişmeler yaşanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir