İstiklal Marşımızın Kabulü İle İlgili Kompozisyon

Milli marşlar içinde hürriyet, özgürlük, cesaret, kahramanlık gibi değerleri taşır. Resmi törenlerde, kutlamalarda milli marş çalınarak ve söylenerek o dönemin duyguları ifade edilir.

Milli marşımız Türk ulusu ve milletinin özgürlüğünü yansıtır. Tarihinde yaşadığı zorluklar, zulümleri anlatarak gösterdikleri üstün başarıyı en güzel şekilde anlatır. Kurtuluş Savaşı zamanında Türk ulusu özgürlüğünü ve hürriyetini kaybetmeyerek mücadeleci olmuştur. Mehmet Akif Ersoy tarafından yazılan marş Osman Zeki Üngör tarafından bestelendi. Türk milleti verdiği savaşın kahramanlıklarını marşında bulmuştur. Marşın okunması ile içinde yaşadığı fırtınalar o dönemlerde yaşanmışlıkları anlatır. Milli marşımız ile anlatılanlar yüreklere hitap eder. Her ülke marşı söz ve müziklerle ifade edilerek yansıtılır.

Milli marşımızı nerede duyarsak duyalım içimizdeki vatan millet sevgisi saygıyı getirir. Saygı duruşuna geçilerek en derinden sevgiler yansıtılarak anlatımları yapılır. İstiklal marşımıza duyduğumuz sevgi, saygı değerleri en yüksek seviyelerdedir. Gerek saygı ve değeri göstererek yaşarız. Zamanda geçmişimiz ile geleceğimiz arasındaki önemli köprüdür. Geçmişten günümüze yaşamışlıklarımızı ortaya çıkartarak yansıtır. Bugün dinlediğimizde dahi o dönem yaşanmışlıkları dahi hissederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir