Yapay Ses Nedir Örnekler

Yapay ses doğal olmayarak bir canlının hareketinin sonucunda ortaya çıkan sestir. Yapay ses kaynakları çevremizde oldukça fazladır. Canlıların doğada kendiliğinden doğal şekilde üretmesinin yanı sıra insanların müdahalesi canlılar tarafından doğal olmayan seslerden oluşur.

Örneğin: Televizyon, radyo, bilgisayar, hoparlör, müzik aletleri, taşıtlar, telefon gibi aletler yapay ses kaynaklarıdır. Bunların çıkardıkları sesler yapay seslerdir. Örnekleri çevremizdeki ses kaynaklarına göre istediğimiz gibi çoğaltmamız mümkündür.

Yapay mı doğal mı nasıl anlaşılır?

Yapay ses kaynakları insanlar tarafından üretilenlerdir. Doğal ses kaynaklarına baktığınızda rüzgarın esip yapraklardan ses çıkarması, atmosferden gelen sesler, su sesi gibi, cırcır böcekleri tamamen doğal seslerdir. Doğanın içinden müdahale edilmeden ortaya çıkan ses kaynakları da olarak görülebilir.

Yapay ses kaynaklarını gözlemlememiz sonucunda doğalları bulmakta mümkündür. Yapay ses oluşturmak için ise elimizi birbirlerine vurmak yeterlidir ortaya yapay ses çıkacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir