İnsanlar Neden Yalan Söyler

İnsanlar zorluklar karşısında aşmak için yalana başvururlar. Sorunları daha kolay şekilde çözüme ulaştırmak adına yalan söyleyebilirler. İnsanların neden yalan söylediği konusunda yapılan bilimsel açıklamalar çözüme ulaştırıyor. Çeşitli nedenlere bağlı olarak yalan söyledikleri bilinmektedir. Söylenen yalanların er ya da geç ortaya çıkmayacağı düşünülür. Yalan söylemek bazen kurtarır ama ileriki zamanlarda devam ettirebilir. İnsanlar bu durumlara rağmen yalan söylemeyi kendisine alışkanlık haline getirir. Yalanın sonu gelmek bilmiyorsa eğer kişilerin tedavi görmesi gerekebiliyor.

İnsanlar üzerinde yapılan geniş bir araştırmada gün içinde bir çok kez yalan söylediklerine rast gelinmiştir. Özellikle pembe yalanlar daha sıklıkla söylenmektedir. İnsanlar kendilerini küçük düşürücü durumlardan kurtarmak için pembe yalanlara başvurdukları bilinmektedir. Gün içinde söylenen yalanlar çevresindeki insanları kırmamak ve onları hayal kırıklığına uğratmamak için söylenmiştir. Bu yalanlar zaman içinde daha büyük noktalara ulaşabilir. İnsanlar çevrelerindekileri kırmamak adına sık sık yalan söyleyebilirler.

Yalan söylemek için insanın ilk önce öğrenmesi gerekir. Başta ailesi olmak üzere çevresindekilerin söylediği yalanlar bunu tetikleyebilir. Yalan söylemeyen bireyler olduğu zaman daha dikkatli olurlar. Yalandan uzak durdukları gibi başlarına gelebilecek her türlü davranışa karşı dikkatli hareket ederler. Yalanların gerçekten uzak olarak insan hayatına bırakacağı olumsuz etkilerinde bilinmesi gerektiğidir.

İnsanların yalan söylemesi üzerine yapılmış olan araştırmada ceza, korku, sosyal statülerinin kaybetme düşünceleri ön planda. Endişeler insanları yalana sürükleyerek hiç yapmak istemediklerini yapmalarına sebep olabilmektedir. Yalanlar göründüğünden daha farklı şekilde görünmek isteyenlerin sığındığı yoldur. İnsanlar başkalarını kandırdığı gibi çevresindekileri de kandırmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir