Sosyal Medyanın Zararları

Sosyal medya insan hayatında vazgeçilmeyen yerdedir. İnsanların evlerinden çıkmadan birbirleri ile görüşerek haberleşmelerine imkan tanımaktadır. İnsanlar bir arada toplanarak çeşitli konularda görüş belirlediği gibi yanlış düşüncelerde olumsuz etki bırakır. İnternet kullanıcıları üzerinde yapılan araştırmalara göre en çok zaman geçirdikleri alan sosyal medyalar olmaktadır. Zaman kaybı olarakta nitelendirilmesine rağmen insanlar bu yönde olumsuz etkilenebilmektedir.

Sosyal medya ağlarının kurulması dünya üzerinde popüler olmasını sağlamıştır. Zaman geçmesiyle beraber düşüş gösterdiği gibi kullanıcılarda bağımlılık ileri boyutlara taşınmıştır. Bu kavram zaman içinde oldukça sorunlu hale gelebiliyor.

İnsanları sosyalleştirmek üzerine yapıldığı iddia edilmesine rağmen öyle olmadığı görülüyor. İnsanların daha çok internette zaman geçirerek sosyalleşmekten uzaklaşmalarına neden oluyor. Sohbetler artık yazılı hale gelerek sesli iletişim azalma gösteriyor. Sosyal medya bağımlılığı aşırı derecede insanı zorlayabilmektedir. Alkol ve sigara gibi çeşitli etkilerinin göründüğü de düşünülebilir. İnsanları agresif ve sinirli bir yapıya bürünmelerine sebep olarak çevrelerine zarar verebilecek hale gelmesine neden olurlar.

En çok çocuklar üzerinde etkisini gösterir. Çocuğunuz varsa yüksek mertebe özen göstererek hareket edebilirsiniz. Çocuğunuz sosyal medya bağımlısı haline gelirse ilerleyen zamanlarda diyalog kurmakta zorlanabilirsiniz. Sosyal medya bağımlısı çocuklarda özgüven sorunları yaşanır. Özgüven kaybından dolayı olumsuz etkilenmeleri de kaçınılmaz hale gelir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir