Atatürk’ün Başarıları Nelerdir

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Atatürk iyi bir önder olmasının yanında birçok başarıya imza atmıştır. Bundandır ki her Türk genci onun yolundan gitmek için azim ve gayretle çabalamaktadır.

Atatürk’ün başarıları, yalnızca görünen kadar değildir. En önemli başarısı Türk milletinin en zor zamanında dahi savaşı kazanabileceklerine olan inançlarını yüksek tutmasını sağlamaktır.

Askeri Alandaki Başarıları
Atatürk’e en çok yapılan yakıştırmalardan biri askeri deha olmasıdır. Özellikle işgal zamanında düşmanlara yönettiği birlikler düşmanlara geçit vermeyerek yurdu işgalden korumuştur. Başta Çanakkale olmak üzere Sakarya, Dumlupınar, Trablusgarp, Büyük Taarruz, Sarıkamış ve İnönü savaşlarında ne kadar iyi bir komutan olduğunu göstermiştir. Emrindeki kahraman Türk ordusu da ona güvenerek çarpışmış ve zaferden zafere koşmuştur.

Siyasi Alandaki Başarıları
Atatürk’ün en büyük siyasi başarısı şüphesiz cumhuriyeti ilan etmesi ve TBMM’yi açması olmuştur. Onun sayesinde kadınlar seçme ve seçilme hakkını elde etmiş ve halk kendi kendini yönetebilmiştir.

Toplumsal ve Ekonomik Alandaki Başarıları
Atatürk kadına ve erkeğe eşit haklar vererek toplumdaki ayrımcılığı kaldırmıştır. Soyadı kanunu ile toplumdaki unvan ve lakapları kaldırarak eşitliği sağlamıştır. Bununla birlikte çiftçilere teşvikler vererek tarımın gelişmesini sağlamış ve sanayi alanında yaptığı düzenlemelerle Batıya yetişebilmek için imkânlar meydana getirmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.