Rusya Hangi Kıtada

Dünya kara parçası olarak 7 ayrı büyük kıtaya ayrılmıştır. En büyüğü 44 milyon 579 bin km² ile Asya kıtasıdır. Kıtaların büyükten küçüğe Asya – Afrika – Kuzey Amerika – Güney Amerika – Antarktika – Avustralya doğru olarak sıralanır. Kıtalarda bir çok ülke kurulmuştur. İnsanlar yaşamları için elverişli topraklara yoğunlaşmışlardır. Kuzey ve güney kutuplarına yakın noktalar soğuk olduğundan dolayı yerleşim yerleri kurulmamıştır.

Rusya yüzölçümü bakımından en büyük ülkelerden biridir. Asya ve Avrupa kıtalarının üzerinde bulunur. Kuzey Avrasya bölgesinde yer alan ülkedir. Rusya Federasyonu toprak bakımından hem Asya hem Avrupa kıtalarının üzerindedir.

Rusya topraklarında soğuk iklim hakimdir. İnsanlar uzun yıllardan beri bu topraklarda yaşamını sürdürmüştür. Yaşamsal faaliyetlerini devam ettirebilmeleri için ithalat ve ticarette uğraşmaktadırlar. Teknoloji ve yeraltı kaynakları ülkenin en büyük gelir kaynağını oluşturur. Dünya genelinde doğalgaz satan bir ülkedir. 25 Aralık 1991 yılında kurulmuştur. Dili Rusça’dır. Nüfusu 146 milyon civarındadır.

Ülkenin yönetimi federasyon yapıya sahiptir. Yarı başkanlık sistemi ile yönetilir. Federal meclis parlamentonun üst kısmını oluşturur, Duma adı verilen kanadı ise parlamentonun alt kısmını oluşturur. Federal bölgeler, federal mecliste eşit temsil hakkına sahiptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir