İkinci El Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Piyasaların hareketlenmesi ile araba alış-satışlarında hareketlenmeler başladı. İlk defa araba sahibi olacak kişilerin düştüğü hataları, dikkat etmesi gerekenler ve araba seçiminin nasıl yapılacağı konusunda rehberlik yapacağız. Araba satışlarında herkesin dikkat etmesi gereken çeşitli hususlar olduğu asla akıldan çıkartılmamalıdır.

Alacağımız aracın isteklerimizi karşılayıp karşılamadığı hesaplanmalıdır. Örneğin aile yaşantısı sürenler için küçük araçlar yetersiz olur, kendilerine daha çok ticari araç türlerinden alırlar. Araç alırken dikkat edilmesi gereken noktalar önemli olduğu asla gözden kaçırılmamalıdır. Aracın test sürücünü mutlaka yapın, size uygun olup olmadığını anlamalısınız. Siz arabayı değil, araba sahibini seçer bunu da unutmayınız. Ne zaman sizin için tamam denilirse o zaman sizin olabilir.

Satın alacağınız arabanın piyasa değerini araştırın. Hesaplamalar yaparak yıllarına göre bin lira düşmektedir. Sonradan alacağınız arabadan dolayı zarar etmemelisiniz. Araba türü ve çeşitlerinin çok olduğunu gözden çıkarmayınız. Mesela araç alırken yanınızda bir ustanın olması iyi olacaktır. Almaya karar verdiğinizde aracı alarak sanayiye götürerek kontrol ettirmelisiniz. Boyasını, hasar olup olmadığını, kilometresi ile oynanıp oynanmadığını öğrenmelisiniz. Kontroller sonucunda size uygun olduğuna kanaat getirmeniz durumunda uygun olacaktır. Arabanın kontrolü yapıldıktan sonra alım işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz, aracın ruhsatını ve plakasını da daha önceden kontrol ettirmeyi unutmayınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir