Dizginsiz Dil Bela Getirir Kompozisyon

Başımıza ne gelirse dilimizden gelir. Tutamadığımızdan dolayı ağzımızdan çıkan sözleri hesap edemeyiz. O anlık sinir ve öfke insanların daha sonradan başına geleceklerinin göstergesi olur. Hiç olmadık bir yerde uygunsuz sözler söylemek bizim için pişmanlık olacaktır.

Konuşurken mutlaka düşünerek konuşmalıyız. Öfkeliyken konuşmalarımızı bir kenarda bırakmamız gerektiğini asla unutmamalıyız. Düzgün bir konuşma bizi karşımızdakine anlatır. Yanlış telaffuzlardan dolayı canımız sıkılabilir, isteklerimiz doğrudan gerçekleşmesinin önüne geçilir. Hataların gelmesi bizim söylediğimiz sözlere bağlı olarak gerçekleşmektedir. Şiddet insanların yaşamlarını olumsuz şekilde etkiler. Sarf ettiğimiz cümleler hatalarla doluysa eğer uzun süre düzeltmek için uğraşmış olacağız. Nasıl dilin kemiği yoksa söylediklerimizi hesaplamadan söylersek başımıza geleceklerin haddi hesabı olmaz.

Dilimizin ayarı olması yanlış sözleri söylemekten kaçınmamızı sağlar. Atalarımız dilimizin kullanımı ile çeşitli bilgiler sunmuştur, bunlardan birisi “tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır” olduğu gibi söyleyeceğimiz kötüler bizi de üzebilir. Her ne kadar iyimser davransak dahi hayat ikili olduğu asla unutulmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir