Hazıra Dağ Dayanmaz Atasözünün Anlamı

Herkes iyi yaşam şartlarına sahip hayat yaşamak ister. Hepimizin bu yolda tek isteğimiz rahat yaşamın devamlılığıdır. Miras, piyango gibi bir yerden hazır para elimize ulaşabilir. Önemli olan elimize ulaşan paranın doğru şekilde değerlendirilmiş olmasıdır. Kazanılan paranın ihtiyaçlar doğrultusunda karşılanarak belirlenmesidir. Bazı insanlar yüklü miktarda para bulması durumunda çalışmaktan vazgeçerek yedi sülalesine yeteceğini düşünür. Hiçte umdukları gibi çıkmadıklarından dolayı sıkıntı yaşamaları kaçınılmaz olur.

İnsan hayatta kalmak için ihtiyaçlarını karşılar. Çalışmadan elindeki hazır parayı harcayan kişi ne kadar çok olursa olsun elbet biter. Hazır para tükendiği gibi bittiğinde zorda kalır.

Geliri olmayan paranın biteceğinden doğru şekilde harcanması gerekir. Çalışmadan hazır para yiyen er yada geç çalışmak zorunda kalacağını anlatan atasözüdür. Hazıra dağ dayanmaz, atasözünün sıklıkla kullanıldığı, genelde insanların yüklü miktarda para bulduktan sonra ihtiyacı olmayacağını düşünmesi sonucunda oluşur. Paranın biteceğini düşünmeden hareket etmek olur, düzenli bir gelirimiz olursa eğer hazır paramızın tükenmesi de kolay olmayacağı gibi gelirimizi arttırabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir