Temizliğe Dikkat Etmezsek Ne Gibi Sorunlarla Karşılaşırız

Temiz olmak sağlık olmaya eşdeğerdir. Temizlikle iç içe olduğumuz vakit kolayca hastalanmayarak rahat yaşam sürdürebiliriz. Temizlik kurallarını herkes benimsemeli, hijyenin anlamını bilerek kendimize daha dikkatli durmalıyız. Temizlik alışkanlığımız sağlığımız için önemli olur.

Temizliğimize dikkat etmezsek karşılaşabileceğimiz sorunlar neler olabilirdi?

Yemek yerken pis ellerimiz yiyeceklere dokunur ve onları yeriz. Yememiz durumunda ellerimizdeki mikroplar ağzımızdan vücudumuza girerek bağışıklık sistemimize zarar verir. Kolay hastalanarak çaresi olmayan hastalıklara yakalanırız. Hızlı şekilde vücudumuza yayılan mikroplar kısa sürede hasta ederek çaresiz hastalıkların temelini oluşturur. Yiyeceklerimiz pis olduğu gibi soluğumuz havada aynı pislikte olurdu. Solunum yolu sistemimiz büyük zarar görerek kullanmamız daha zor halde olurdu.

Bağırsak kurdu olan çocuklar tuvaletini yaptıktan sonra özellikle ellerin yıkaması gerekir. Ellerini yıkamadan başkasına yiyecek vermesi durumunda o yiyeceği yiyen kişide de bağırsak kurdu oluşur.

Hastalıklar yaygınlaşarak salgın hale dönüşür. İnsanlar arasında hastalıkların yayılması ölümlere ve canlıların soylarının tükenmesine neden olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.