Everest Dağı Nerede

Everest dağının bu kadar ünlü olmasının nedeni dünyanın en yüksek dağı olmasıdır. Yükseklik bakımından 8848,43 metredir. En yüksek dağı olmasından dolayı en tehlikeli dağ olarakta bilinir. Sürekli kar kış altında olan dağa tırmanın bir çok dağcı hayatını kaybetmiştir. Arama kurtarma çalışmaları yetersiz kaldığından dolayı dağcılar tırmanmadan önce sözleşme imzalıyorlar.

Everest dağı, Nepal, Çin(Tibet) ülkelerinin sınırında yer almaktadır.

Koordinatları: 27° 59′ 17″ Kuzey, 86° 55′ 31″ Doğu

Everest dağına tırmanmak haylice zor olmaktadır. İlk önce sağlık kontrolünden geçirilir ardından tırmanmak için uygunsa usta dağcılarla birlikte tırmanışta geçerler. Her yıl binlerce kişi Everest dağına tırmanmak için yolculuğa çıkıyor. Tek başına gitmek yeterli değildir, gidiş ve geliş yolları daha önceden belirlenmesine rağmen oldukça tehlikelidir. Bazı geceler dağda konaklamanız gerekebilir. Çadırlarınız yanınızda olacak ertesi gün yolunuza devam etmek için. Tırmanış için gruplara katılarak maliyeti düşürebilirsiniz. Tatil yerinde Everest turu olarak satış yapan bir çok acente bulabileceksiniz.

Everest dağına Çin ya da Nepal üzerinden tırmanabilirsiniz. Sınır olmasından dolayı dağcılar iki ülkeden de tırmanabilmektedir. Yükseklere çıkmayı planlayan turistler isterse tırmanırken isteyenler ise kamp alanında dağın güzel manzarasını seyredebilirler. Hava koşulları bazen zorlayıcı olabiliyor.

Everest dağına tırmanmak istiyorsanız ortalama 60 gün sürebileceğini unutmayın. Bir günde inip çıkayım gibi düşüncelere yer yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir