Başbakanlık Bursu Nedir

Başbakanlık bursu, üniversite eğitimi gören öğrencilerin başarı göstermesi sonucunda Başbakanlık tarafından karşılıksız olarak verilen maddi yardımdır. 2009 yılından itibaren maddi imkansızlıktan dolayı eğitim alamayan başarılı öğrencilere sağlanan maddi destektir. Bur veya kredi istiyor olmanız durumunda başarı gösterdiğiniz puan göz önüne alınarak, ailenizin durumu incelendikten sonra verilir. Burs öğrencilerin eğitim hayatı boyunca verilmektedir. Bir kere almaya hak kazanan öğrenciler eğitim hayatları boyunca burs alabilirler.

Başbakanlık bursunu almak için gerekli şartları yerine getirmek gerekir. Türkiye genelinde ilk 100’e giren öğrenciler koşulsuz, şartsız bursa hak kazanırlar. Öğrencilerin eğitim hayatını desteklemek ve kolaylaştırmak için verilir. Lisans ve önlisans öğrencileri burs için başvuruda bulunmaları gerekir. Şartlara uygun oldukları takdirde incelemenin ardından burs alabilirler.

Üniversite hayatında başarısızlık gösteren öğrencilerin bursları iptal edilebilir. Üniversiteyi kazanırken aldığınız burs geri alınmaz ancak eğitim hayatınızda başarısızlık bursunuzu kaybetmenize sebeptir. Üniversite eğitimini bırakan öğrencilerinde bursları iptal olur. Başarılı okul hayatınız olduğu müddetçe burs alabilirsiniz.

Başbakanlık bursu geri ödemesiz burs olduğundan dolayı çalışma hayatına başlayınca geri ödeme yapmazsınız. Devlet başarılı öğrencilere her türlü desteği sağlamaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir