Mevlana Kimdir Kısaca Özeti

Mevlana Celaleddin Rumi, 13. yüzyılda yaşamış Fars Sünni Müslüman şair, ilahiyatçı ve sufi mutasavvıftır. Öğütleri ile insanları hoşgörüye davet eder. Dergahının kapısı herkese açıktır ve davetkardır.

Barış, kardeşlik, sevgi ve hoşgörü alanında insanlara yol göstermiştir. Kaleme aldığı şiirlerde hoşgörüden bahsetmiştir. Eserlerini milyonlarca kişiye ulaşarak fikir hayatlarını değiştirmiştir

1207 yılında Afganistan sınırında Belh şehrinde dünyaya geldi. Annesi Belh Emiri Rükneddin’in kızı Mümine Hatun, babası Muhammed Bahaeddin Veled’dir. Anadolu’ya göç etti. Rumlarla birlikte yaşarken Celalettin lakabını aldı. Babasının vefatının ardından boşalan yere kendisi geçti. Tasavvuf ilimleri ile ilgilenerek insanlara yol gösterdi. Konya’da Şems ile tanışmasıyla kendisini ilme bilime Allah yoluna adamıştır. Şems vefatı Mevlana için zorlu yılların habercisi oldu. Uzun yıllar boyunca ilim ve irşad görevinde bulunmuştur. 1273 yılında Konya’da vefat etmiştir.

Evlilik hayatı
1225 yılında Şerefeddin Lala’nın kızı Gevher Hanım ile evlendi. İki tane çocuğu oldu bunlar Sultan Veled ve Alaeddin Çelebi isimlerindeydi. Gevher hanımın vefatı ile bir çocuklu dul bayan olan Kerra Hanım ile evlendi. Evliliğinden Muzafferedin ve Emir Alim Çelebi isimde iki erkek çocuğu birde Melike adında kız çocuğu oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir