Alışkanlık Anahtarı Yitirilmiş Bir Kelepçedir Kompozisyon

Alışkanlıklar sürekli kendini tekrar eder. Kolayca kurtulamadığımızdan dolayı sürekli kendini tekrar eder. Bir insan yedisinde neyse yetmişinde de odur, atasözünde olduğu gibi alışkanlıklarla beraber büyürüz. Zaman içerisinde bazı alışkanlıkları kaybederken yeni alışkanlıklarda ediniriz.

Alışkanlık sadece yemek yeme, içme, gezme, giyinme, hareket değil aynı zamanda insanların duygu ve düşünceleridir. Huyumuz alışkanlıklarımızdan ortaya çıkar. Kolay kolay vazgeçemediğimiz gibi bizim karakterimizi kişiliğimizi ortaya çıkartır. Her insanın farklı alışkanlıkları olabildiği gibi ortak alışkanlıklarda vardır. Kiminin çok yemek yeme gibi alışkanlığı varken o kişinin fiziksel özelliğini ortaya çıkartır. İnsanlar sahip oldukları düşünce bakımından birbirleri ile olan farklılıklarını da ortaya koyarlar. Hayatımızda ben diyebilmek için huyumuz, alışkanlıklarımız, karakterimiz, kişiliğimiz ile olur.

Alışkanlıklarımızın zararlı olduğunu bildiğimiz halde vazgeçemeyiz. Anahtarı yitirilmiş kelepçeler gibi daima esiri oluruz. Örneğin sigara içmek gibi bir alışkanlığımız varsa bırakmak için uğraşmamız gerekir. Kötü alışkanlıkların esiri olmamak için irademizi güçlendirmeli uzak durmalıyız. Kendimizi bildiğimiz müddetçe alışkanlıklarımızdan da uzak durabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir