Ülkemizde Petrol Nerede Çıkarılır

Günümüzün en değerli enerji kaynaklarından olan petrol her gün milyonlarca varil üretimi yapılmakta. Dünya genelinde yoğun talep gören petrol tüketimi de her geçen gün artış gösteriyor. Petrole olan talebin artması fiyatının artmasına da sebep olmakta. Ülkemiz petrol bakımından zengin olan ülkelere komşudur. Sınırlarımıza yakın olan bölgelerde petrol kuyuları bulunmakta. Yerüstü ve yeraltı kaynakları bakımından zengin olmamıza rağmen petrol arama çalışmaları oldukça yavaş ilerlemekte. Bugüne kadar bulunan petrol kuyularından tam verim alınmamakta.

Güneydoğu Anadolu Bölgesinde Batman, Adıyaman ve Mardin civarında petrol kuyularımız bulunmakta. Çıkartılan petrol İzmir, İzmit, Kırıkkale, Mersin ve Batman’da bulunan petrol rafinerilerinde işlenerek kullanıma sunulmakta.

Petrol kuyularımız olmasına rağmen ithal edilmektedir. Ülkemizde çıkartılan petrol oranı sadece %10’luk ihtiyacımızı karşılıyor. Geri kalan %90’lık kısmı İran, Irak, Azerbaycan, Rusya gibi ülkelerde ithal edilmektedir. Doğalgaz gibi ihtiyacımız olan enerji kaynakları da yukarıda saydığımız ülkelerden karşılanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir