Akacak Kan Damarda Durmaz Atasözü İle İlgili Kompozisyon

Bazen insan eğer başına bir şey gelecek ise bunun için bütün önlemleri bile almış olsa da eğer olacağı varsa o şeyin önüne geçemeyiz. Atalarımız bu konuda kendi yaşadıkları tecrübelerden yararlanmamızı ve bize ders olması açısından “Akacak kan damarda durmaz” atasözünü bizimle paylaşmışlardır.

Bu söz ile başımıza bir şey geldiğinde elimizden geleni yapmışsak ümitsizliğe düşmemiz gerektiğini bunu ne kadar çabuk kabullenirsek o kadar iyi olacağını düşünmeliyiz. Umutsuzluğa kapılıp kendimizi olmuş ve geriye alamayacağımız şey yüzünden gereksiz yere üzmek bize sadece zarar verir. Oysaki olmuş bu olaydan kendimize bir pay çıkararak ders alıp önümüze bakmak en iyisidir. Hayatımızda her zaman her şey iyiye gitmez bazen kötü olaylarda olur. Eğer bunlara direnç gösterip ayakta sapasağlam güçlü durmazsak en ufak bir rüzgar bizi düşürmeye yetecektir. Bazen o an olumsuz görünen şeyin daha sonra olumlu şeyler getireceğini bilemeyiz. Belki bu olay bizi daha güzel bir şeyin olmasına sebep olabilir.

Bazı şeyleri baştan kabullenmeliyiz, ah vah ederek olanı geri alamayız. Ama tabi öncelikle elimizden geleni yapmalı, gereken tedbirleri almamız gerekir. Eğer tüm bunlara rağmen yine de olmuyorsa ya da aleyhimize sonuçlanıyorsa, kara kara düşünmek yerine bu olayın bize getirisinin ne olduğunu ümitsizliğe düşerek değil, kendimize yol gösterici olarak görüp ilerde olabilecek durumlara karşı bir tecrübe kazandığımızı düşünebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir