Neden Haçlı Seferleri Düzenlediler

Türk ve Dünya tarihindeki önemli olaylardan biri Haçlı seferleri olmuştur. Avrupalı devletlerin katılımı ile dünya ülkelerini etkileyecek sonuçlar doğuracak hareketlerdir. Bu olaylardan birisi haçlı seferleridir. Haçlı seferlerinin düzenlenmesi dünyadaki bazı dengeleri değiştirmiştir.

Dünya ve Türk tarihinin en büyük sonuçları beraberine getirmiştir. I. Haçlı Seferleri 27 Kasım 1095 yılında Papa Urhan’ın teşviki sonucunda başlamıştır. Fransa ülkesinde yapmış olduğu konuşma ile Hristiyan topluluğu tek çatı altında toplanarak harekete geçmiştir. İslam dünyasına karşı verilebilecek en büyük tepki olarak görülmüştür.

Haçlı seferlerinin düzenlenme nedeni İstanbul’un Hristiyan halkı için kutsal olarak görülmesidir. Türk orduları ve müttefiklerince alınan topraklar geri alınmak istenmiştir. Bizans imparatorluğunun başkenti olması önemlidir.

Haçlı seferleri, katolik kilisesinin esas aldığı inanç doğrultusunda olmuştur. Katolik kilisesine mensup kişilerin kendilerinden olmayan ırkların yok edilmesine yönelik hareket edilmiştir. Türkler kendileri için yabancı ve lanetli görülmüştür. Hristiyan topraklarını işgal etmelerinden dolayı suçlu olarak görülmüş bir çok sefer hazırlığı yapılmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir