Ağaç Yaşken Eğilir Atasözü İle İlgili Kompozisyon

İnsanlar her şeyi küçük yaştan itibaren öğrenmeye başlar. Nasıl eğitilirse o yönde eğitilmeye devam eder. Okulda güzel bir eğitim alan kişinin ileri de başarılı olması kaçınılmazdır. Küçüklüğü şiddet ve savaşlar içinde geçen biri topluma uyum sağlayamadığı gibi dışlanırlar. Bir fidanın nasıl büyüyerek şekil aldığı gibidir. Henüz gelişirken ona nasıl yön verirseniz o şekilde gelişimine devam edecektir.

Ağaç yaşken eğilir mecaz anlamda kullanılan hayatta her şeye örnek olacak türdendir. Bir kişiye özellik kazandırılmak istenildiğinde onu çok küçükken eğitmeli ve yönlendirmeliyiz. Çocuklar yeni dökülmüş betona benzer, zamanla sertleşir ve kalıpları oturur. Henüz yeni dökülen beton zamanlarında eğitilmeli ve şekil verilmelidir. Üzerine ne koyarsanız koyun onun izini taşıyacaktır. Donmuş betona daha sonradan ne yaparsanız yapın değişiklik göstermeyecektir.

Çocuk terbiyesi gelişim sürecinde önemlidir. Aileden aldığı terbiye ile kendini şekillendirerek kim olduğunu tanır ortaya çıkar. küçük yaşta eğitilmesi, davranışları konusunda ailesi tarafından destek sağlanması önemlidir. Henüz gençken en güzel eğitimler yönlendirmeler yapılarak bir insana yol gösterilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.