Mikroplardan Korunmak İçin Neler Yapmalıyız

Mikroplar çevremizde ve her yerdeler. Kendimizi korumak için sağlık bilincine sahip olmamız gerekir. Sağlığımız en değerli hazinemizdir. Sağlıklı yaşamak için yediklerimize, içtiklerimize, temizliğimize, mutluluğumuza dikkat etmeliyiz. Mutlu olmak bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirerek hastalıklara karşı daha etkin mücadele eder.

Sağlıklı yaşamın başında beslenme, spor, temizlik gelir. Temizlik sayesinde sağlıklı şekilde yaşam sürdürürüz. Hijyen kurallarına dikkat edildiği müddetçe hastalıklardan korunmamız mümkün olur. Ortak kullanım alanlarında bir çok mikrop olduğu gerçektir. Bir çok kişi ortak alanları kullanılır. Bunlar toplu taşıma araçları, düğmeler, kapı kolları, pos makineleri, paralar vb. şeylerdir. Her gün yüzlerce kişinin temas ettiği bu yerlerde çok fazla mikrop barınır. Dışarısı adeta mikrop yuvası olurken eve geldiğimizde elimizi, yüzümüzü mutlaka yıkayarak temizlenmeliyiz.

Bazı mikroplar ölümcül hastalıklara sebebiyet verebilir. Tek hücreli canlılar, mikroorganizmalar insan sağlığını etkiler. Pis, hijyensiz, sokakta, evde, tuvalette her yerde yaşarlar. Bu canlılar çevremizin her yerinde görülebilir.

Mikroplar bağışıklık sistemini etkiler. Zayıflamasına neden olarak çeşitli hastalıkların ortaya çıkmasına neden olurlar. Vücut direnci düşmesi mikropların etkilerini göstermesine neden olur. Bazı mikroplar çeşitli ilaçlar yardımıyla kurtulmak mümkün hale gelir.

Mikroplardan korunmak için şunları yapmalıyız;

Hijyen kurallarına uymalıyız.

Düzenli el ve ayak temizliğimizi yapmalıyız.

Kişisel temizliğimize dikkat etmeliyiz.

Hijyen malzemelerini düzenli kullanmalıyız.

Günlük, haftalık ve aylık kişisel bakımımızı yapmalıyız.

Düzenli olarak temizliğimizi yerine getirmeliyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.