Savurganlık İle İlgili Kompozisyon

İhtiyaçlarımızı karşılamak adına yaptığımız harcamalar yerinde olabilir ancak aldıklarımızı kullanmamak, ihtiyacımız olmadığı halde satın almak savurganlığa girer. İnsanın yeni bir ürünü alma hissi fıtratında vardır. İhtiyacını karşıladığı halde daha iyisini alarak gösteriş yapmak savurganlıktan başka bir şey değildir.

İhtiyaçlarını karşılamak için çalışır, çabalar ve elindekileri biriktirir. Barınma, beslenme, korunma ihtiyaçlarını karşılamak adına çalışır. Keyfi ihtiyaçları sosyalleşmek adına yapılır ancak gereksiz yere yapılan harcamalar savurganlıktır. Sahip oldukların tükenmesine, zorda kalmasına sebep olur. Yeri geldiğinde elindekileri biriktirerek çok daha mühim işlerde kullanabilirler. İnsan aklını kullanarak yaptıklarını ölçebilir. Savurganlığı sadece iktisadi olarak ele alır, enerji savurganlığı günümüzde en çok yapılan israftır. Gerektiğinden fazla kullanırız. İhtiyacımız olmadığı halde ürünler alarak kullanmamak savurganlığa girer.

Savurgan bir insan sahip olduklarını kaybetmeye mahkum kalır. Zamansız ve bilinçsiz şekilde kullanılması eldekilerin gitmesine nedendir. Akıl sağlığı yerinde olan insan elindekilerinin kıymetini bilerek o şekilde hareket eder. Düzensiz, hesapsız harcamalardan sakınarak savurgan olmaktan kendini kurtarabilir. Hastalık derecesine ulaşan savurganlık ileri de zorda kalınmasına neden olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir