Afet Eğitimi Hazırlık Günü İle İlgili Yazı Kompozisyon

Afet zamanı felaketlerin boyutunun önlenmesi için eğitim gereklidir. Afetlerle başa çıkmak için alınacak tedbirler, afetlerin önlenmesi olaylar gündeme getirilerek önlenir. Her yıl 12 Kasım’da Afet Eğitimi Hazırlık Günü kutlanır.

Doğal ve doğal olmayan afetlere yönelik çalışmalardır. Afetlerin insanın başına gelmeye devam etmesi, afetlerin normalleştirilmesi anlamına gelmemektedir. Afetlere yönelik oluşabilecek can kaybının azaltılmasına yöneliktir. Zararların azaltılmasında bilinçli insanların çalışmaları önem kazanır. Afet zararlarından korunmak içini sivil toplum kuruluşlarının ve devlet politikalarına uyulması gerekmektedir. Bu nedenlerden dolayı sivil toplum örgütleri ile devlet ortaklaşa hareket eder. Okullarda, halk eğitim merkezlerinde afet eğitimi vermeye başlanır.

Afet eğitimi bir günde öğrenilmez. Bir süre içerisinde eğitim alınır, seminerlere katılınır ardından uygulamalı eğitime geçilir. Afet anları kriz anlarıdır. Doğru müdahale hayat kurtarır, zamanla yarışan insanlar doğru hareket etmeleri sonucunda can kaybını en az seviyeye düşürür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir