Adalet İle İlgili Kompozisyon

Adalet, toplumda tüm insanlığa eşitliği sağlayan değerdir. Suçlu ve suçsuzu birbirine ayırır. Toplum içinde düzeni bozanları arındırarak daha düzgün barışçıl hava yaratılmasında etkilidir. Adalet, suçsuz insanların korunması, suçlu insanlarında özgürce yaşamalarını engellemektedir.

Modern bir toplumda insanların adalet beklentisi çok daha fazladır. Eşitlik ilkesine inanarak ünlü, zengin, varlıklı, soylu insanlarla normal halktan bir insanın eşit haklara sahip olmasıdır. Adaletin sağlandığı toplumlarda yönetim düzenini korur. Adalet ülkeyi ayakta tutan en önemli etkendir. Adaletin olmadığı toplumlar gelişmemiş ve iç savaşa mahkum edilmiş olanlardır. İnsanlar kendilerini güvende hissettiği topraklarda yaşamını sürdürmek ister. Haksızlığın olmadığı, hataların olup cezasız kalmadığı toplumlardır. Emek verip kazandıklarını devlete vergi olarak ödeyen bu insanların tek istedikleri adaletin sağlanması olmuştur. Haksızlık karşısında susan kişiler dilsiz şeytanlardır, sözü bize hadisi hatırlatmaktadır. Haksızlıklar karşısında bir olunmalı ve adaletin sağlanması için harekete geçmek gerekir. Yoksa adalet kavramı ile tanışmayan toplumlar hiç tanışamayacaktır.

Adalet için ilk önce vicdanımızla hesaplaşmalıyız. Hukuk kurallarının geçerli olduğu bu ülkeler insanları çok daha mutludur. Kendilerini güvende hisseden bir millet çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşmaları an meselesidir. Üretken ve gelişken bir millet olduklarının göstergesidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir