Komşu Komşunun Külüne Muhtaçtır Atasözünün Anlamı

İnsan olarak çevremizle iletişim kurma ihtiyacı duyarız. Yeni insanlarla tanışmamıza olanak sağlar, iletişim insanlar arasında bağlar sağlar. Sürekli kurulan iletişimler arasında komşuluk ilişkisi de vardır. Aynı yerde yaşayan insanlar birbirleri ile karşılaşır birbirlerini tanırlar. Atalarımız komşu komşunun sözüne ihtiyaçtır sözünü söyleyerek bizlere çok şey anlatmaya çalışmıştır. Komşu sadece arkadaş değil bize çok daha yakın olduğunu göstermiştir. Bizlerde komşu komşunun külüne muhtaçtır sözünü araştırdık, altında yatan anlamı bulduk.

Komşularımız bize en yakınlarımızdır. İhtiyacımız olduğu zaman ilk önce onlar yanımızda olur. İyi günde kötü günde hiç düşünmeden her şeyimizi paylaşabiliriz. Komşuluk ilişkileri bizler için çok değerlidir. Her anlamda yardımcımız olduğu gibi bize yol gösterip yardımcı olandır. En ufak ihtiyacımızın dahi karşılanmasında onların kapsını çalarız.

Atalarımız komşuluk ilişkisine dair bir çok şey söylemiştir. “Komşuda pişer bize de düşer” atasözünde anlayacağımız gibi değerlerimiz çok fazladır. Komşularımız her zaman yanımızda bize destek çıkanlardır. Kötü komşuda insanı ev sahibi yapar atasözü de vardır. Kötülük gördüğümüz yanımızda olmayan komşularda bizim taşınmamıza vesile olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.