Ülkemiz ve Dünyadaki Çevre Sorunları Nelerdir

Ülkemizde ve Dünyadaki Çevre Sorunları, Dünyadaki Çevre Sorunları Hakkında Bilgi sahibi bir insan için doğa sevgisini kazanır. Ona emanet edilen dünyayı gelecek nesillere taşımaktadır.

Ülkemizde yaşanan sorunlar diğer ülkelerde de aynı olmaktadır. Gelişen ülkelerde çevre sorunlar az olurken az gelişmiş ülkelerde ise bu durum yükseklik göstermektedir. Çevre kirliliğinin en başlıca nedeni ise insanlar olmaktadır. Yüzyıllar boyunca yediklerini içtiklerini doğaya atmaları ile kirlilik oluşmuştur. Yaşamlarını düzenli bir şekilde devam ettirmek isteyen kişiler hayli zorlu zaman geçirmektedir.

Ucuzluk ve tasarruf yapmak amaçlı olarak kalitesiz yakıtlar canımızla birlikte doğayı tehlike altına sokmaktadır. Sanayi bölgelerinde bacalardan çıkan zehirli gazlar doğaya yayılmaya devam ediyor. Durdurulması gerektiği halde müdahalenin de yapılmaması tehdit edici bir durum olarak ortaya çıkmıştır.

Denizlerde yaşana kazalardan dolayı binlerce ton petrol denizin suyuna karışarak deniz canlıların sonunu getirebilir. Sondaj çalışmaları dahi petrol sızıntıları büyük sorunlara işarettir.

Toprak, su, hava kirliliği her bölgede kendisini gösteriyor. Yıllar boyunca görmezlikten gelinen kirlilik artık har safhada olmasından dolayı hastalıklara sebep olup doğaya zarar vermektedir.

Önlenmesi için insanların bilinçli bir şekilde eğitilmelidir. Çevresine saygı duymayan bir insan asla korumaya yönelik çalışmalarda bulunmayacaktır. Size yaptıklarınızın farkında olarak çevreci kuruluşlar ile birlikte temiz bir dünya için el ele verebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir