Geçmişten Günümüze İletişim Araçları

Geçmişten Günümüze Haberleşme Araçları, Geçmişten Günümüze Kullanılan İletişim Araçları insanlığın kendisini geliştirmesine en iyi örneklerden birisi olmaktadır. Haberleşerek bir çok alanda çalışmalara hız kazandırmıştır.

Tarih boyunca haberleşme en önemli durumlardan birisiydi. Gelişimi çok hızlı bir şekilde ilerlemiştir. Haberleşmeler genellikle atlı postacılar tarafından iletilir. Zamanında gelmeyen haberler savaşlar dahi kaybettirmiş yüz binlerce insanın hayatının kaybetmesine sebep oldu. Geçmişten günümüze kadar bir çok haberleşme yöntemi kullanılmıştır. İlk haberleşme araçları günümüze kadar nasıl gelişim göstermiştir?

Tamtam: En eski haberleşme aracı olmaktadır. Darbukalarına benzemektedir ses çıkartarak haberleşme sağlanırdı. Önceden kaç kere vurmanın ne kadar değer ettiği belirtilirdi.

Posta Güvercinleri: İletişim konusu önem taşımaktaydı eğitilen güvercinler kullanıldı. Bir yuvadan başka yuvaya giderek ayaklarına bağlı olan notları iletmektedirler.

Dumanla: Kızılderililer tarafından ilk olarak kullanılmaya başlandı. Uzak mesafelerde olan kişilerle dumanların yoğunluğuna ve sıklığına göre haberleşme sağlanırdı. Uzun yıllar boyunca kullanılmıştır. Birbirlerini gören kişiler için genellikle kullanılmıştır.

Telgraf: Gelişen teknoloji ile birlikte teller kullanıldı. Titreşimler sayesinde karşı tarafa gönderilen sinyaller harf olarak kodlanırdı. Bütünleştiğinde haber olarak iletilmiş olmuştur. Telgraf ağları mesafeler arasında bağlantılı olup kilometrelerce ağlar kurulmuştur. Sinyaller tellerin içersinden aktarılırdı.

Telefon: Teknolojinin en ileri hali ile birlikte gerçekleşti. Telgraf telleri gibi teller kullanılıyordu zaman içersinde uydu yardımı ile birlikte telsiz halinde telefonlar kullanılmaya başlandı. Günümüzde telefonun gelişimi ilerledikçe uydu yardımı ile birlikte cebimize sığacak kadar olmuştur. Haberleşme alanında devrim olarak kabul edilmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir