Türkler Anadolu’da İlk Nereye Yerleşti

Büyük Selçuklu ile Bizans İmparatorluğunun arasında 1071 yılında Malazgirt Savaşı yapılmıştır. Büyük Selçuklu Devletinin zaferi ile sonuçlanmıştır. Orta Asya’dan İran üzerinden Anadolu’ya Türkler yerleşmiştir. Anadolu toprakları üzerinde bir çok beylik kurulmuştur. Malazgirt savaşının kazanılmasıyla beraber Anadolu’nun kapıları Türklere açılmıştır. Türkler için engel olmayarak akınlar başlamıştır. Bir çok beylik ve insan Anadolu topraklarına göç edilmeye de mecbur bırakılmıştır.

Anadolu Selçuklu Devleti, Bizans’ın boş bıraktığı yerleri bilerek İznik’te devleti payidar kurmuştur. İkta sistemi uygulayarak elinde bulundurduğu toprakları değerlendirip askeri birliklerini arttırmıştır. Toprakların idaresini beylere vererek Anadolu topraklarında beylik dönemini başlatmıştır. Beylikler tarafından yetiştirilen askerler ordunun desteklenmesi için çalışılmıştır.

İznik’te yerleşim başlayarak Malatya, Mardin, İzmir, Diyarbakır, Sivas illerinde devam etmiştir. Anadolu topraklarında ilk buralara yerleşim kurulmuştur. İdari, sosyal, siyasi, kültürel anlamda Türklerin tarih boyunca en çok eserleri bu bölgelerde yer almaktadır.

Anadolu Selçuklu Devleti’nin yıkılmasıyla beylikler devletleşme yöntemine geçilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.