Türkçenin Yozlaşması Kompozisyon

Türkçe, dünyanın en güzel dillerinden biridir. Köklü dillerden biri olduğu gibi kullanımı oldukça düzgündür. Aldığı eklerle anlatımları kolaylaştırır. Geniş bilgi kapasitesine sahiptir. Türkçe bir çok medeniyetin ortak dili olmuştur. Fars ve Arap dillerinden etkilenerek kendini geliştirmiştir. Latin alfabesini kullanarak modern dünyaya uyum sağlamıştır.

Bugün amacının dışına çıkmaya başlamıştır. Doğru kullanılmadığı gibi gelecek nesillere bırakılan miras hataları da beraberinde getirmekte. Eğitim alınsa dahi sosyal hayattan etkilenerek yanlış kullanıma yönlenmektedir. Kısaltmaların dilimizde yer almamasıyla birlikte insanların kullanması dilin yozlaşmasına yol açmakta. Batılı ülkelerin dillerine özenilmesi sonucunda dilin yozlaşması kaçınılmaz oluyor. İyi bir eğitimle ve bilinçlenerek dilin yozlaşması önlenebilir. İletişime geçtiğimiz kişilerin yanlış telaffuz ettiği kelimeleri düzelterek örnek davranış göstermeliyiz. Türkçe ancak o zaman değerli bir dil olarak kalır.

Anadilimize sahip çıkmak Türk milletinin en asil görevidir. Türkçenin yozlaşması bir milletin ortak değerlerinden birini kaybetmesidir. Türkçeye sahip çıkarak dilimizi koruyabilir eski itibarını tekrar geri kazanması sağlanabilir. Türkçe zengin ve güzel dillerden biridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.