Temiz ve Yaşanabilir Bir Dünya İçin Neler Yapabiliriz

Dünyamız son yüzyılda hiç olmadığı kadar kirlenmiştir. Binlerce yıldır sanayileşme ve teknoloji olmadan yaşanabilir iken bugün geleceğimiz tehdit altında. Kirlenmesinin başlıca sebebi olarak sanayileşme ve teknolojik gelişmeler gösterilebilir. İnsanlar sanayileşmeye o kadar bağlandı ki, yaşadıkları dünyanın kirlendiğini unuttular. Her geçen gün dünyanın kirlenmesi, bilinçsiz nesil yetişmesi geleceğimizi tehdit altına almaktadır. Yaşanabilir dünya için mücadele etmeliyiz.

Dünyamızın temiz olması için öncelikle kirletmemeliyiz. Kirletmezsek ise temizlemeye de gerek kalmaz değil mi? İnsanlar bilinçli olursa çevresini neden kirletsin. Çöpleri yere atacağına çöp kutusuna atsa, sanayileşme alanında oluşan kirliliklerin önüne geçmek için mücadele etse sorun kalmazdı. Günümüz dünyasında temiz ve yaşanabilir çevre istiyorsak eğer üzerimize düşenleri yerine getirmeliyiz.

Temiz ve yaşanabilir dünya için neler yapabiliriz?
Çevremizi temiz tutarak başlayabiliriz. Başta kendimiz olmak üzere çevremizdeki insanları bilinçlendiririz. Çevremiz daha az kirlenecek, çevre kirliliğinin kısmen de olsa önüne geçeriz. Sanayileşme alanında sıkı yasaklar getirilmeli. Atık maddeler belirli alanda muhafaza edilerek yok edilmeli. Bacalara filtreler takılarak zararlı gazların atmosfere yayılması önlenir. Ulaşım araçları benzin yerine elektrik ile çalışırsa çevre kirliliğinin büyük ölçüde önüne geçilir. Evlerde ısınmak için kömür yerine doğalgaz ve elektrik kullanılmalıdır.

Sosyal sorumluluk projesi altında çalışabiliriz. İnsanları çevremiz konusunda bilinçlendirir, dünyamızın geleceği hakkında konuşabiliriz. Gün geldiğinde dünyamız kirlilik içerisinde kaldığında malın mülkün bir önemi kalmayacaktır. Dünyamıza nasıl sahip çıkarsak geleceğimiz de öyle şekillenecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir