Ormanda Yaşayan Hayvanlara Örnekler

Eskiden ormanlar hem insanların hem hayvanların yaşam alanlarıydı. İnsanlar öğrenerek modern yaşam alanları kurmuşlardır. Şehirleşme ile ormanlardan uzaklaşarak daha güvenli alanlara geçiş yapmışlardır. Bugün ormanlarda sadece hayvan türleri yaşamaktadır. Ormanlarda yaşayan hayvan türleri neredeyse eskisi gibi aynıdır. Çevremizde evcil hayvan türleri olmasına rağmen geldikleri yerler ormanlardır. Bütün hayvanlar ormanlarda mı yaşar desek cevabımız evet olurdu.

Ormanlar bir çok hayvanın yuvasıdır. Kendi yaşamlarını sürdürdükleri gibi doğanın dengesini korumasına yardımcı olurlar. Belirli bir ekosisteme sahiplerdir. Etobur ve otobur hayvan türleri görülmektedir. Beslenmek için doğanın verdiği bitkilerden ve birbirlerini avlayarak yaşamlarını sürdürürler. Doğadaki ekosistem devamlı kendisini yenileyerek hayvan türlerinin nesillerini devam ettirmelerini sağlar.

Ormanlarda yüzlerce hatta binlerce tür hayvan yaşamaktadır. Örneklendirme yaparak hayvan türlerini tanıyabilirsiniz. Belgesel ve çeşitli kaynaklarda hayvanları tanımak mümkündür.

Aslan
Kaplan
Tilki
Kurt
Gergedan
Zürafa
Deve
Fil
Timsah
Kanguru
Eşek
Çita
Kartal
Domuz
İnek
Sincap
Maymun
Geyik
Antilop
Tavşan
Koyun
Keçi
At
Ayı
Panda
Goril

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir