Arşimetin Hayatı Kısaca

Arşimet, Yunan matematikçi, fizikçi, filozof, astronom ve mühendistir. Antik çağda adından çokça bahsedilen bilim insanıdır. Hidrostatiğin ve mekaniğin temelini atmıştır. M.Ö 287 – M.Ö. 212 yılları arasında yaşamını sürdürmüştür. Tarihte yetişen en önemli bilim insanlarıdır.

Sirakuza savunması, Romalıların Sicilya’yı ele geçirmek istemeleri ile büyük kayıplar vermişlerdir. Arşimet’tan yardım istendiğinde Sicilya’ya desteğe gitmiştir. Romalılar aylar boyunca körfezden ileriye gidememişlerdir. Roma gemilerini kavrayıp havaya kaldıran ve batıran vinçler, duvar deliklerinden gemilere kaya ve metal fırlatan makineler geliştirmiştir. Sekiz ay süren kuşatma sonucunda şehir alınır, iki yıl sonra tüm Sicilya eline geçirilir. Arşimet’in geliştirdiği makineler Romalıların büyük kayıplar vermesine sebep olmuştur.

Mekanik, geometri, matematik ve hidrostatik alanda buluşları olmuştur. Makara, sonsuz vida, hidrolik vida, yakan ayna gibi icatlar şehir savunmasında kullanılmıştır. Arşimet Prensibi, adı verilen buluş bilim dünyasını aydınlatmıştır. Suyun kaldırma kuvvetini açıklamıştır. Çalışmasında saf altın ile tacı ayrı su kaplarına koymasıyla ortaya çıkmıştır.

Arşimet, Sicilya savunması düştüğünde Romalılar tarafından öldürülmüştür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir