Telgraf Nedir Kısaca

Telgrafın icadı ile iletişim alanında yeni bir dönem başlamıştır. Telgraf sistemi elektrik telleriyle örülen ağlarda mors alfabesinin kullanılmasıyla hayatımıza girmiştir. Bir noktadan diğer noktaya belirli aralıklarla elektrik akımı gönderilerek haberleşme sağlanmıştır. Savaş dönemlerinde düşman casusları telgraf tellerine cihazı yerleştirerek haberleşmeyi dinlerlerdi. Haberleşme elektrik tellerinin olduğu yerlerle sağlanırdı. Mors alfabesinden anlayan uzman kişiler tarafından mesaj alfabeye çevrilerek gereken yerlere iletilirdi. Dünya uzun yıllar boyunca telgraf sisteminden faydalanmıştır.

Telgraf benzeri model ilk Fransız bilim adamı Claude Choppe tarafından yapıldı. İşlevsel olarak kullanımı ve yaygınlaşması William Cooke ve Charles Wheatstone adli İngiliz bilim adamları tarafından yapılmıştır. Teller üzerinden elektrik akımını göndererek mesaj iletme sistemi geliştirmişlerdir. Telgrafın icadı 1837 yılında yapıldı.

Mors alfabesi telgrafın sisteminin gelişmesine vesile olmuştur. Samuel Mors tarafından 27 Nisan 1701 yılında mors alfabesi geliştirilmiştir. Kendi soyadını verdiği mors alfabesi daha sonraki zamanlarda telgraf ve acil hatlarda kullanılır olmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir