Aşık Veysel Hayatı Kısaca

Aşık Veysel adı ile tanınmıştır. Asıl adı Veysel Şatıroğlu, 25 Ekim 1894 yılında Sivas’ta doğmuştur. Türk halk ozanıdır. Sivas ilinin Sarkışla ilçesinde doğmuştur. Annesi Gülizar, Babası Karaca lakaplı Ahmet adında çiftçiydi. Fakir bir aileden gelmiştir.

Hayatında dertler eksik olmamıştır. Henüz 7 yaşındayken çiçek hastalığına yakalanıp sol gözünü kaybetmiştir. Hastalıktan dolayı gözünü kaybetmesi hayata küsmesine sebep olmuştur. Gözleri görmediğinden babası Veysel’e saz alır. İlk başlarda dönemin ozanlarının eserlerini çalmaya başlamıştır. Saz çalmakta ustalaştıktan sonra kendi eserlerini oluşturmaya başlamıştır.

Türk edebiyatına önemli katkılarda bulunmuştur. Köy Enstitüleri’nde saz hocalığı yaptı. Sade dili ve anlatımı ile kısa sürede tanınmıştır. Eserleri ile kendi yaşamından ve dönemin sosyal yaşamından bahsetmiştir. Eserlerinde ağırlıklı hüzün ve sevinçten bahsedilmiştir. Eserleri birçok ünlü kişi tarafından söylenmiş günümüzde halen yaşatılmaktadır. Dili ustalıkla kullanmış, yaşama sevincini derinden anlatmıştır. Doğa, toplumsal olaylar, din ve siyasi konulara değinmiştir.

Aşık Veysel 1973 yılında akciğer hastalığına yakalanarak hayatını kaybetmiştir. Ölümünden sonra Bütün Şiirleri adlı eserle yayınlanmıştır.

Edebi Kişiliği
Eserlerinde Türkçeyi yalın halde kullanmıştır. Yaşama sevincini şiirlerine yansıtmıştır. İçinde bulunduğu şartlara rağmen iyimserlikle yaklaşmıştır. Doğa, din, siyasi ve toplumsal olayları anlatmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.