Karşılaştırma Nedir Örnekler

Karşılaştırma, birbirinden farklı veya benzer olan cisimleri özellikleri bakımından birbiri ile kıyaslanmasına denir. Genelde iki benzer ürünün özellikleri karşılaştırılır. Karşılaştırma ürünün hangi yönden daha iyi ve kötü olduğunun tespit edilmesi için yapılabilir. Karşılaştırma günlük hayatımız da birçok yerde yapılabilir.

Mesela iki öğrenci başarısı, derste katkısı, yazılıda aldığı notlar, okulda gösterdiği davranışlar bakımından karşılaştırılabilir. Her ikisinin de iyi ve kötü yönleri göz önünde bulundurularak değerlendirme yapılabilir. Karşılaştırmayı farkında olmasak birçok yerde yaparız. Alışverişe gittiğimizde her zaman karşılaştırma yaparız. Pazara giden büyüklerimiz alacağı meyve ve sebzelere göre tezgahları karşılaştırır. Fiyatlarına bakar hangi ürün daha iyiyse onu alırlar. Karşılaştırma da bir sonuç elde edinmek istenir. Aranan sonuç bulunduğu takdirde tercihler o yönde yapılır.

Karşılaştırmayı yapmak için sorular olmalı o şartla yapılabilir. Bir sorunun cevabına ulaşılması için karşılaştırma yaparız ve sonucu değerlendiririz.

Karşılaştırma ile ilgili cümleler
Bugüne kadar yediğim en lezzetli yemekti.
Okulun en çalışan kızı 8/A’da okuyan Aysel.
Eğitim ve öğretim açısından en güzel okul bizim okulumuz.
Ali, Veysel’den çok daha çalışkan ve başarılı öğrenci.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir