Serap Nasıl Oluşur

Serap, ışığın atmosferde kırılarak yansıması sonucunda çölde serap görmemize neden oluyor. Seraplar göz yanılması olarak gerçekleşir. Çöllerde sıcaklığın fazla olmasından dolayı görülme oranını arttırmaktadır.

Çok sıcak alanlarda serap olayı ışığın farklı açılardan yansıması ile görülür. Göz yanılması olarak çöllerde sıkça görülür. Seraplar her ne kadar insanın yanılgısı olarak görülse dahi belirli mesafelerde hava olaylarından kaynaklanır.

Serap olayında hava sıcaklığı yeryüzünde ince sıcak bir tabaka oluşmasına neden olur. Sıcak havanın yoğunluğu soğuğa göre daha düşüktür. Hava tabakaları birbirleri ile kesişmeleri sonucunda uzaktaki cisimler varmış gibi sıcak havanın olduğu noktada kendisini gösterir. Işığın yansıması sonucunda yüzlerce kilometre ötedekiler çöl gibi sıcak ortamlarda insanlar tarafından görülür gibi olur.

Filmlerde de daha çok serapların görüldüğü yerler çöller olmaktadır. Susuzluğun yanı sıra kendisini göstermesi sonucunda insanlar gördüklerini gerçek sanarak serap görmeye devam ederler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir